Czym jest inteligencja emocjonalna?
Pojęcie inteligencji emocjonalnej do psychologii wprowadzili w 1990 r. amerykańscy badacze, Peter Salovey i John Mayer. Zgodnie z ich definicją, inteligencja emocjonalna „to kompetencje osobiste człowieka, które dotyczą umiejętności rozpoznawania uczuć własnych i innych ludzi”. Termin inteligencji emocjonalnej spopularyzował psycholog Daniel Goleman. Według jego modelu „to zdolności rozpoznawania przez nas własnych uczuć i uczuć innych, zdolności motywowania się i kierowania emocjami zarówno własnymi, jak i osób, z którymi łączą nas jakieś więzi”.
Emocje a proces podejmowania decyzji
Emocje są nieodłączną częścią Twojego życia i mają wpływ na każdy jego aspekt. W procesie podejmowania decyzji wpływają na sposób, w jaki oceniasz sytuacje.
Stres, niepewność i strach mogą prowadzić do podejmowania decyzji opartych na wymienionych emocjach, a nie logicznych rozważaniach. Z kolei radość i zadowolenie mogą wpływać na podejmowanie impulsywnych decyzji.
Dlatego zrozumienie tego, jak emocje wpływają na Twoją zdolność podejmowania decyzji, może pomóc w rozwijaniu większej świadomości reakcji emocjonalnych i umiejętności podejmowania bardziej świadomych decyzji.
Inteligencja emocjonalna, jako kluczowy element
Inteligencja emocjonalna odgrywa zatem niezwykle istotną rolę w procesie podejmowania decyzji. Łącząc świadomość emocji z umiejętnością zarządzania nimi, możesz podejść do tego procesu w sposób bardziej efektywny – zrównoważony i sprzyjający osiągnięciu długofalowych celów życiowych.
Osoby o wysokiej inteligencji emocjonalnej mają zdolność rozpoznawania i rozumienia swoich emocji, co umożliwia im bardziej świadome podejście do procesu decyzyjnego. Rozumiejąc, jak emocje wpływają na ich myślenie, są w stanie lepiej kontrolować impulsywność i podejmować bardziej przemyślane decyzje. Ponadto, rozwinięta zdolność do empatii pozwala im lepiej zrozumieć punkt widzenia innych osób, co również jest istotne przy podejmowaniu decyzji.
Jak trenować inteligencję emocjonalną?
Kluczem do lepszego zrozumienia siebie, skutecznej komunikacji i podejmowania bardziej trafionych decyzji, które przyczyniają się do ogólnej poprawy jakości życia – jest zatem rozwijanie inteligencji emocjonalnej. Jak to robić skutecznie?
Pierwszym krokiem jest zauważanie swoich emocji, co zaczyna się od zwrócenia uwagi na ciało, ponieważ emocje rodzą się w ciele i komunikują się z Tobą poprzez ciało. Pomagają w tym m.in. pytania: Jaki mam oddech? Jak się dziś czuje moje ciało – czy jest gdzieś napięte, czy może rozluźnione
Zauważanie własnych emocji to wstęp do badania ich głębszych znaczeń. Im silniejsze emocje, tym większa potrzeba kryje się pod nimi. Im dokładniej potrafisz nazwać to, co się z Twoimi emocjonalnie dzieje, tym łatwiej będzie Ci powiązać uczucia z potrzebami i znaleźć dla Twoich potrzeb odpowiednią strategię ich zaspokojenia.
Kolejny krokiem jest nauka regulowania emocji, czyli umiejętność wstrzymania natychmiastowej reakcji, na sytuację, która Cię emocjonalnie pobudza. Możesz to robić na wiele sposobów m.in.: poprzez spowolnienie oddechu czy przekierowanie uwagi, z sytuacji, która Cię w danej chwili denerwuje na coś bardziej przyjemnego.
W rozwijaniu inteligencji emocjonalnej duże znacznie ma również okazywanie empatii, dzięki temu budujesz m.in. kompetencje społeczne.